Úvaha o zachovaní jazykovej identity v digitálnej dobe
Pridané 21.7.2025 18:31:54 Počet zobrazení 125
Prečo mladých ľudí nezaujíma nárečie a ako ho motivovať k jeho šíreniu? Objavte so mnou príčiny nezáujmu mladých o nárečie a praktické spôsoby, ako ich motivovať k zachovaniu jazykovej identity. Úvaha o budúcnosti nitrančiny slovami zakladateľa komunitnej značky.

Keď sa pozriem okolo seba, vidím smutný trend - mladí ľudia sa čoraz viac vzďaľujú od svojich jazykových koreňov. Nárečia, ktoré po stáročia formovali identitu našich komunít, pomaly mizne z každodennej komunikácie. Ako niekto, kto aktívne používa a propaguje nitrančinu (trogárčinu) cez značku Ortodoxní Nitrančani, ktorú som na Facebooku založil, vnímam túto problematiku veľmi osobne.
Prečo mladí strácajú záujem o nárečie?
1. Digitálna globalizácia ako prvá z možností...
Sociálne siete, ako sú X, YouTube, TikTok, Meta - všetko je v materinskom oficiálnom jazyku danej krajiny, teda u nás v spisovnej slovenčine alebo angličtine. Mladí ľudia (a samozrejme nie len oni, my všetci) trávia hodiny denne v digitálnom prostredí, kde je nárečie prakticky neprítomné, ak nerátame individuálne nárečové prejavy jednotlivcov v diskusiàch. Algoritmy uprednostňujú obsah v "štandardných" jazykoch. Paradoxom je, že práve nárečie dokáže obísť algoritmus zachytávajúci nevhodné správanie na sieti : vulgarizmy, nadávky, urážky, rasizmus, šikanovanie a pod.)
2. Vzdelávací systém ako ďalšia z možných dôvodov...
Školy učia spisovnú slovenčinu ako správnu formu jazyka a tak je to vporiadku. Nárečie je však často vnímané ako "nesprávne" alebo "zaostalé". To automaticky dáva priestor pre spoločenské ponižovanie všetkých, ktorým pomáha kreatívnejšie myslieť, učiť sa, či pracovať. Učitelia, často neúmyselne, potláčajú používanie nárečia v školskom prostredí, čo je podľa mňa, ako dlhoročného pedagóga chybou. Cez nárečie sa dokáže žiak uvoľniť, cítiť sa samým sebou, dokáže z neho opadnúť stres. Neformálnosť a používanie jazykového prejavu predsa nevedie študentov a žiakov od uvedomenia si rozdielov, práve naopak. Je len málo pedagógov, ktorí učia svojich žiakov, to, že doležitosť a používanie spisovného jazyka je žiadúce v oblastiach, kde sa to vyžaduje z určitého významného dôvodu. Naučiť deti, prečo používať spisovnosť, je podľa môjho názoru oveľa dôležitejšie ako samotná forma. Ak žiak pochopí, prečo je dôležité naučiť sa formu, o to ľahšia je jeho vnútorná motivácia pri učení a o to menej úsilia pedagógovia vynaložia na motivačné metódy.
3. Sociálny tlak a stigmatizmus...
Mladí ľudia sa často boja nálepiek, že ich budú vnímať ako "dedinských vidlákov" alebo "nevzdelaných sedliakov", hoci môžu byť mimoriadne inteligentní a schopní. V mestskom prostredí je nárečie často spojené s nižším sociálnym statusom. Takýto je trend. Jedným z pilierov myšlienky založiť komunitu Ortodoxní Nitrančani bola moja túžba zmeniť to. Dnes po 12 rokoch môžem s čistým svedomím povedať, že Ortodoxní Nitrančani majú obrovskú zásluhu na vzostupe, popularite a zmeny názoru spoločnosti na používanie regionálneho nárečia okrem osobného, aj v pracovnom a obchodnom živote.
4. Nedostatok cool obsahu
Väčšina obsahu v nárečí je orientovaná na staršie generácie - ľudová hudba, tradičné rozprávky. Chýba moderný, atraktívny obsah, ktorý by mladých zaujal. S nárečím a staršími výrazmi si mladí ľudia automaticky asociujú nudnosť, všeobecne prevláda názor, že staršia generácia je nemoderná, ničomu nerozumie a dokonca niektorí verejne prehlasujú, že je hlúpa. Paradoxom je že opak je pravdou. Sú často veľmi vnímaví a keďže si pamätajú viac, mnohé správanie mladých ich veľmi bolí, pretože cítia spoločenskú zodpovednosť za ich správanie. Keď mladí strácajú inšpiraciu, nemajú problém ako záchrannú brzdu otvárať truhlice s pokladmi v podobe nápadov a inšipracii práve v starších zdrojoch každej sféry spoločenského života, objavujú vodu a podávajú ju ako čosi zásadné, prevratné a jedinečné, čo urcite nikto nemá a čo ich určite vystrelí do kozmu popularity sociálnych sietí. Originalita je čím ďalej vzácnejšia a kopírovanie beží na plné obrátky. V duchu hesla "Ty to urob a ja to predám ako svoje", to je dnešné Slovensko.
Absencia priťažliveho a hodnotného obsahu ale vytvára ideálne prostredie pre každého, kto má chuť poctivo pracovať a dať na "oltár" úprimnosť, nezištnosť a radosť z toho, čo robí pre druhých. Takýto človek ma vyhraté a nevadí, že zakopne, pretože jedinečnosť sa cení, chyby odpúšťajú. Byť originálny a nebáť sa meniť nazory nesie so sebou aj zodpovednosť za to, čo koho naučíme - a práve tá často chýba vo vzdelávaní, vo výchove, pri aktivitách. Alebo sa mýlim?
5. Praktickosť vs. tradícia
Skúsim si odpovedať na predošlý odstavec inak. Mladí ľudia vnímajú nárečie ako nepraktické. Prečo sa učiť niečo, čo "nepotrebujú" v práci alebo škole? Otázka je položená dobre, ale nie účelovo. Pýtam sa protiotázkou: Prečo sa učiť nové "cool" výrazy, keď ich dokážete požívať len s úzkym okruhom ľudí? V dnešnom svete zdieľania a globalizácii? Tu niečo nesedí. Kreatívne stvorenia však dokažu využiť oboje. Stačí zahodiť predsudky a povýšiť niečo, čo je len vaše a vám vlastné nad čokoľvek, čo bude vždy bežné. Narečie má výhodu obrovských rozmerov oproti všetkým dnešným aj budúcim novotám v jazyku - vždy bude jedinečné.
6. Prisťahovalectvo
Prisťahovalectvo a udomácňovanie mimo nitrianskeho obyvateľstva je fenomén, ktorý má hlboké korene v sociálnych a ekonomických zmenách, ktoré sa odohrávajú v súčasnej spoločnosti v oveľa vyššom tempe, než kedysi. Tento proces často vedie k vytlačeniu pôvodných obyvateľov Nitry, ktorí sú známi ako rodení Nitrančania. Novo narodení ľudia s koreňmi mimo Nitry často necítia potrebu uchovávať klenoty histórie, ktorými sa mesto pýši.
Ako motivovať mladých k šíreniu nárečia?
Tu je zopár mojich nápadov a vízií ako by to mohlo fungovať
1. Digitálna transformácia nárečia
• Sociálne siete: Vytváranie vtipného, pútavého obsahu v nárečí na TikToku, Instagrame a iných
• Video: Tvorba obsahu v nárečí, streamovanie v nárečí
• Podcasty a YouTube: Moderné témy diskutované v nárečí, zaraďovanie nárečových slov do obsahu a pod.
2. Nárečie ako "cool" faktor
• Módne trendy: Tričká, mikiny s výrazmi v nárečí (ako to robím so značkou Ortodoxní Nitrančani)
• Hudba: Rap, trap, pop v nárečí - žánre, ktoré mladých bavia. Jedným z popredných rapparov slovenskej hudobnej scény, ktorý sa nebojí miešať spisovnú slovenčinu s domácim nitrianskym nárečím je Karol Jedlovský (Kaidžas).
• Influenceri: Spolupráca s mladými tvorcami obsahu je podla mňa vynikajúca cesta
3. Vzdelávanie cez zábavu
• Súťaže: TikTok výzvy (challenges) v nárečí
• Stretnutia nadšencov: Interaktívne kurzy s moderným prístupom, kvízy, súťaže...
4. Ekonomická motivácia
• Podnikanie: Ukázať, že nárečie môže byť súčasťou úspešného biznisu
• Turizmus: Nárečie ako súčasť kultúrneho turizmu
• Osobná značka: Nárečie ako diferenciačný faktor
Praktické kroky a rady, čo teda robiť?
Pre jednotlivcov:
1. Používajte nárečie naživo - komentáre, statusy, príbehy, vyhýbajte sa cudzím slovám typu "relatable", "content", "trendy" , "storky" a pod., používajte slovenské – ideálne nárečové – výrazy, aj keď znejú staromódne.
2. Vytvárajte obsah - videá, fotky s popiskami v nárečí, vyhnite sa amerikanizmu, buďte svoji.
3. Učte priateľov - zdieľajte zaujímavé výrazy
4. Podporujte lokálnych tvorcov - ktorí používajú nárečie
Pre komunity:
1. Organizujte podujatia - festivaly, súťaže, komunitné stretká
2. Spolupracujte so školami - neformálne vzdelávacie programy
3. Vytvárajte platformy - kde môžu mladí zdieľať obsah v nárečí
4. Budujte partnerstvá - s lokálnymi firmami a organizáciami
Záverom ešte par slov...
Nárečie nie je relikt minulosti - je to živá súčasť našej kultúrnej DNA. Ak chceme, aby prežilo, musíme ho adaptovať na moderný svet. Mladí ľudia nepotrebujú kázanie o tradíciách - potrebujú vidieť, že nárečie môže byť cool, užitočné a súčasťou ich modernej identity. Ako niekto, kto aktívne buduje značku okolo nitrančiny, verím, že každý z nás môže prispieť k zachovaniu jazykovej rozmanitosti. Stačí začať malými krokmi - jeden post, jedno video, jeden rozhovor v nárečí môže inšpirovať ďalších a ďalších. Je zrejmé, že budete terčom posmechu z neznalosti slovenčiny, čo vás môže odradiť. A presne o tom je tento článok - nebáť sa.
Nárečie nie je o minulosti - je o budúcnosti našej identity.
Ak si myslíte, že obsah mojich článkov, vrátane tohoto, má hodnotný obsah a mal by si ho prečítať aj hocikto iný, veľmi ma potešíte zdieľaním.
Autor: Mário Jarolím Šturdík